Jak wybrać odpowiednią, ekologiczną pieluszkę dla dziecka i nie zwariować?

Każdy rodzic chociaż jednego dziecka wie, że jego trzy największe obsesje wieku niemowlęcego to płacz, jedzenie i spanie. Dlaczego? Cóż, jeśli jesteś już rodzicem, nie musimy tego tłumaczyć! Jeśli zamierzasz nim zostać: przeczytaj ten artykuł i zapamiętaj: Twoje dziecko będzie robić jedną z tych trzech rzeczy najczęściej w niewłaściwym (dla Ciebie) momencie!

 

Zwykle jest tak: małe dzieci śpią, kiedy chcesz się z nimi bawić, a ochotę na zabawę mają wtedy, gdy nie masz siły ruszyć nawet najmniejszym palcem. Nie jedzą tego co uważasz za ważne i wartościowe przez kilka dni, a kiedy zaczynasz martwić się szukając coraz bardziej abstrakcyjnych przyczyn tego stanu, wpadają w amok i na widok ekologicznego awokado cieszą się równie mocno jak na widok Ciebie :-)

 

A jak wygląda kwestia mokrej lub brudnej pieluszki? Wyobraź sobie następującą scenę: jest 4 nad ranem mroźnej zimowej nocy, kiedy słyszysz, że z pokoju Twojego dziecka dobiega budzący całą okolicę płacz, a Twój maluch siedzi w swoim łóżeczku wymazany większą częścią zawartości swojej pieluchy. To właśnie jest ten moment, w którym poczujesz wyjątkowe zadowolenie z faktu, że wybrałaś właściwą pieluszkę, odpowiednio ciepły szlafrok oraz partnera, który ogarnie wszystkie ślady przygody z zawartością pieluchy malucha.

 

Wybór pieluszek dla dzieci

 

Wybór pieluszek wydaje się być łatwy, prawda? Ale jednak taki nie jest! Przygotuj się na to, że przez pewien czas zawartość pieluchy stanie się jednym z głównych tematów rozmów, jakie będziesz prowadzić nie tylko przy porannej kawie. Będziesz zastanawiać się nad kolorem, konsystencją i sprawdzać odstęp pomiędzy poszczególnymi produkcjami - tak aby wiedzieć, że wszystko funkcjonuje jak należy.

 

Dla niewtajemniczonych opcje wyboru pieluch jednorazowych mogą wydawać się oszałamiające, mnogość marek i różne sposoby opisywania tych samych cech sprawiają, że są trudniejsze do porównania. Przedziały wiekowe i zakresy wagi pokrywają się i bywają mylące - patrząc na nie upewniasz się, że być może to jednak błąd, że nie ważysz dziecka regularnie ;-) (szczególnie wtedy, kiedy skończy sześć miesięcy).

 

Dodatkowo, jeśli chcesz wybrać opcję zdrową i ekologiczną - pojawia się cały zestaw pytań na temat słuszności przyszłego wyboru: co ma, a czego nie ma ekologiczna pieluszka, czym się różni od tradycyjnej, a przede wszystkim - czy działa! Nikt nie przeciekających bubli, które przyprawiają Ciebie i malucha o niepotrzebną nerwicę.

 

Co więcej - gdy nie wiesz dlaczego na pupie Twojego dziecka pojawiła się wysypka lub rozpracowanie systemu zapięć okazuje się zbyt czasochłonne i swój dylemat musisz zestawić z oczekiwaniem Twojego małego estety wyboru pieluszki wyłącznie z nadrukiem pandy z żółtym noskiem - to wtedy właśnie okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pieluszki staje się tak trudne, jak znalezienie właściwego materiału na tatusia.

 

Nie martw się. Posegregowaliśmy najważniejsze pytania, które musisz sobie zadać przed wyborem właściwych pieluszek. Odpowiedź na nie i wybierz mądrze!

 

 

Dlaczego wybrać pieluszki ekologiczne?

 

Warto zadać sobie pytanie, co chcesz osiągnąć wybierając opcję jak najbliższą naturze - czy chodzi o plastik i substancje chemiczne, które znajdują się w tradycyjnych pieluszkach i mogą powodować potencjalne podrażnienia i wysypki u dziecka? Czy chodzi o zmniejszenie szkodliwego wpływu na planetę - pieluchy jednorazowe są trzecią co do wielkości odpadów grupą śmieci, jaka znajduje się na wysypiskach, a czas potrzebny na ich biodegradację wynosi ponad 500 lat!

 

Na co zwracać największą uwagę przy wyborze pieluszek?

 

Przede wszystkim sprawdź czy pieluszki są:

 • bez perfum czy innego rodzaju sztucznych zapachów (uwierz nam, dziecięca pupa ich w ogóle nie potrzebuje),
 • czy podczas ich produkcji nie stosowano wybielaczy,
 • czy nie zawierają plastiku i lateksu działającego podrażniająco i odpowiedzialnego za alergie
 • czy ulegają biodegradacji?
 • czy do nadruku wzorów, jakie wpadły Ci szczególnie w oko używają naturalnej, nie szkodliwej dla środowiska i skóry dziecka farby?
 • czy opakowanie nadaje się do recyklingu.

 

Producent, który nie ma nic do ukrycia na pewno większość odpowiedzi, na pytania jakie znajdziesz powyżej umieści na opakowaniu swoich pieluszek lub w opisie produktu. Niestety polskie prawo nie narzuca obowiązku na producentów pieluszek, podpasek czy chusteczek jednorazowych podawania składu swoich wyrobów - co jest conajmniej dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dotykają one jednych z najwrażliwszych i najbardziej chłonnych miejsc na ciele dziecka.

 

W skrócie - ekologiczne pieluchy jednorazowe lub wielokrotnego użytku są często nazywane bezpiecznymi pieluchami. Jednak również i w tej kategorii występują różne produkty - jak więc sprawdzić czy Twój wybór jest na pewno ekologiczny?

 

W przypadku ekologicznych pieluch jednorazowych zawsze sprawdź czy są:

 • bez  sztucznych zapachów, bez wybielaczy, bez plastiku i bez lateksu -  każdy z tych składników może wywoływać alergie;
 • czy ulegają biodegradacji? (nawet najlepsze naturalne pieluszki są biodegradowalne w maksymalnie 80%);
 • czy do nadruku wzorów używana jest bezpieczna, nietoksyczna farba?
 • czy ich opakowanie nadaje się do recyklingu?
 • czy przy ich produkcji nie stosowano chloru lub innych wybielaczy?
 • czy są oddychające i elastyczne?
 • czy wkładki zabezpieczające zostały wykonane z naturalnych składników pozbawionych plastiku?

 

Plusy i minusy ekologicznych pieluch jednorazowych - podsumowanie

 

1. Nie zawierają (lub zawierają niewielkie ilości) potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które mogą podrażniać skórę dziecka. Wszystkie dzieci mają wrażliwą skórę - to jeden z uroków bycia dzieckiem :-)

2. Są prawie całkowicie biodegradowalne, co oznacza, że nie dokładasz się do rosnącej sterty śmieci na wysypiskach, które będą rozkładać się jeszcze długo przez kolejne stulecia

3. Pieluszki ekologiczne mogą być droższe od standardowych pieluch nienaturalnych, musisz upewnić się, że jesteś zadowolona z ich chłonności - np. w ciągu jednej nocy (większość z nich jest tak dobra, jak pieluchy chemiczne)

 

W naszej ofercie znajdziesz brytyjskie

pieluszki ekologiczne Kit and Kin

Wierzymy, że będą jedną z dobrych opcji i wyborem spełniającym Twoje wymagania.

  

Ekologiczne pieluszki jednorazowe Kit and Kin

Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl