Kosmetyki organiczne, naturalne, syntetyczne – co to właściwie znaczy?

Co kryje się za oznaczeniami, jakie stosują producenci podkreślając wartości czy skład swoich produktów? Czy rzeczywiście dobrze rozumiemy stosowane przez nich określenia? Niektóre z dostępnych na rynku marek podkreślają zawartość w swoich produktach certyfikowanych składników organicznych, innym razem podkreślają ich ekologiczność, podczas gdy kolejni producenci informują nas, że korzystają z wysokiej jakości naturalnych składników. Nie zawsze rozumiemy czy w praktyce oznacza to kosmetyk bezpieczny dla naszej skóry.

Oto podstawowe kompendium wiedzy na temat pojęć kosmetycznych, z którymi najczęściej się stykamy – czym naprawdę są kosmetyki naturalne, organiczne czy syntetyczne? Sprawdź i wybieraj świadomie!

 

Kosmetyki naturalne

To pojęcie oznacza produkty, których składniki pochodzą bezpośrednio z roślin lub minerałów. Mogą być one minimalnie lub w żaden sposób przetwarzane podczas produkcji. Wybierając kosmetyki naturalne uważnie sprawdzajmy ich skład. Niestety wiele firm kosmetycznych nazywa swój produkt naturalnym używając tylko jednego naturalnego składnika! Taki kosmetyk może zawierać składniki syntetyczne, których wybierając produkt naturalny zazwyczaj staramy się unikać. Składniki niesyntetyczne, które zawierają kosmetyki naturalne mogą być materiałem wyekstrahowanym z minerałów, roślin lub produktów pochodzenia zwierzęcego (takich jak miód lub wosk pszczeli). Pochodzenie roślin stosowanych w składach kosmetyków naturalnych nie musi być ekologiczne. Oznacza to, że gospodarstwa jakie dostarczają składniki roślinne do produkcji kosmetyków naturalnych nie muszą być weryfikowane czy certyfikowane. A to może oznaczać, że rośliny użyte w tych produktach są sztucznie modyfikowane, naświetlane czy nawożone nawozami sztucznymi. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach.

 

Kosmetyki organiczne czyli ekologiczne



To pojęcie odnosi się do kosmetyków, do których produkcji użyto składników pochodzących z niemodyfikowanych genetycznie roślin uprawianych w sposób ekologiczny, z poszanowaniem otoczenia czyli bez użycia sztucznych środków ochrony roślin, nawozów lub innych toksycznych substancji syntetycznych. Składnik z którego tworzony jest kosmetyk organiczny powinien być ekstrahowany i przetwarzany wyłącznie w sposób naturalny. Podobnie jak w przypadku kosmetyków naturalnych, określenie organiczny może być stosowane do produktu który zawiera tylko 1% składników organicznych. Produkt taki może nie być certyfikowany organicznie w pełnej formie, ale składniki znajdujące się w nim muszą być wyłącznie roślinne i pochodzić z ekologicznych źródeł. Jeśli znajdziemy na etykiecie kosmetyku informację, że zawiera on składniki ekologiczne, możemy być spokojni – w praktyce oznacza to, że większość jego składników została certyfikowana organicznie. Jeżeli marka lub produkt jest certyfikowany organicznie to również spełnia normy ekologiczne. Z jakimi certyfikatami można się spotkać kupując kosmetyki organiczne? Certyfikaty europejskie takie jak: EcoCert, Cosmebio (oznaczenia BIO lub ECO), Soil Assosiation, BDIH czy NaTure lub certyfikaty amerykańskie: Green America czy USDA. Niektóre kosmetyki organiczne np. perfumy mogą zawierać alkohol - pozyskiwany jest on jednak w sposób naturalny z roślinnych składników np. z wierzby białej. Kosmetyki organiczne nie są testowane na zwierzętach.

 

Kosmetyki syntetyczne



To pojęcie stosuje się do kosmetyków, których składniki pochodzą z substancji chemicznych lub składników, które, pomimo roślinnych, zwierzęcych czy mineralnych źródeł pochodzenia zostały chemicznie zmienione. Mogą one zawierać syntetyczne substancje toksyczne - muszą one jednak zostać wyraźnie oznakowane w składzie każdego z produktów. Warto sprawdzać dokładnie skład kosmetyków syntetycznych ponieważ mogą się w nich znaleźć substancje takie jak: benzyna, SLS, parabeny czy silikony. Kosmetyki syntetyczne mogą być testowane na zwierzętach.

 

Kosmetyki wegańskie



To takie produkty, które tworzone są wyłącznie na bazie roślin i nie zawierają składników pochodzących od zwierząt (miód, mleko, wosk pszczeli) lub produktów mlecznych. Kosmetyki wegańskie mogą być organiczne, naturalne lub syntetyczne. Warunkiem jest tutaj aby użyte przy produkcji takich kosmetyków nie były pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście tak jak kosmetyki naturalne i organiczne, kosmetyki dla wegan nigdy nie są testowane na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie mogą posiadać certyfikaty przyzwane przez organizacje wegańskie takie jak Vegan czy Viva.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl