Kosmetyki organiczne czyli jakie?

Kosmetyki ekologiczne, naturalne, organiczne, zdrowe, bez chemii … – wraz z rosnącą świadomością nas konsumentów, staramy się, przeglądając sklepowe półki pełne różnych towarów wybierać z nich te, które są dla nas lepsze – lepsze najczęściej oznacza zdrowsze, pozbawione uczulających substancji, wypełniaczy, konserwantów – sięgamy więc po produkty naturalne, organiczne, ekologiczne. Coraz częściej nasze decyzje i poszukiwania dotyczą również kosmetyków.

Zdajemy sobie sprawę, że nasza skóra wchłania wszystko co jej podajemy – staramy się więc dbać o nią świadomie. Wybierając kosmetyki, zwracamy uwagę na ich skład, termin przydatności do użycia, a często również opakowanie i to, czy dany produkt został stworzony z poszanowaniem natury.

Często spotykamy się lub używamy zamiennie określeń kosmetyk naturalny, ekologiczny, organiczny – czy rzeczywiście oznacza to samo?

 

Czym są kosmetyki organiczne?

Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi, a organicznymi?

Kosmetyki naturalne są wykonane ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub morskiego i nie mogą być przetwarzane razem z syntetycznymi produktami chemicznymi. Jednak nie oznacza to, że takie produkty nie mają w sobie syntetyków! Mogą one być bazą produktu. Zdarza się również, że zawierają konserwanty, które zapewniają dłuższe życie produktu. Zastosowanie w kosmetyku tylko kilku substancji naturalnych nie czyni go naturalnym. Dlatego też warto zwracać uwagę na szczegóły znajdujące się na etykietach produktów i wczytywać się w ich dokładne składy.

Kosmetyki organiczne to takie, których składniki wyrosły na ekologicznych farmach ściśle spełniających określone kryteria. Rośliny nie mogą być uprawiane przy użyciu pestycydów czy inżynierii genetycznej. Aby być wiarygodnym, plantatorzy posiadający uprawy ekologiczne spełniają wiele surowych norm ustanowionych przez niezależne organizacje certyfikujące i co kilkanaście miesięcy poddają się kontroli. Dzięki temu mamy pewność, że ich składniki roślinne nie są modyfikowane genetycznie i wytwarzane są bez użycia pestycydów, czy nawozów sztucznych. A my dostajemy do ręki produkt organiczny – czyli zbudowany w pełni z naturalnych składników z wiadomych i sprawdzonych źródeł, bez spalin czy sztucznych nawozów jakie mogą znaleźć się w kremie, którego składnikiem jest np. marchewka rosnąca przy autostradzie …

Kosmetyki takie są konserwowane wyłącznie naturalnymi składnikami, na przykład olejkami eterycznymi. Nigdy też nie są testowane na zwierzętach

Wszystkie informacje związane z organicznością danego produktu znajdziecie w opisie jego składu oraz danych o certyfikatach jakie uzyskał – to informacja, jakie warunki określone przez ścisłe normy każdej firmy certyfikującej zostały spełnione. Produkty organiczne nigdy nie składają się w całości wyłącznie z organicznych składników. Dlaczego? Bo na przykład woda użyta w produkcji kosmetyku, musi zostać oczyszczona, nie jest organiczna. Dlatego przysługuje jedynie jej określenie „naturalna”.

Najczęstszymi składnikami używanymi do produkcji kosmetyków ekologicznych są wyciągi z roślin z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak lanolina z owczej wełny, miód (których z kolei nie akceptują weganie). Popularnym składnikiem jest także sól morska.

Każdy kosmetyk organiczny jest naturalny, ale nie każdy kosmetyk naturalny jest organiczny.

Wybór takich surowców przez producentów kosmetyków to nie tylko dbanie o najwyższą jakość produktów ale również sporo korzyści dla środowiska naturalnego. Wspierając uprawy ekologiczne ograniczamy udział nawozów sztucznych, które przedostają się do gleby i wody.

 

Czym różnią się kosmetyki organiczne od ekologicznych i od bio?

Wszystkie te określenia znaczą to samo i są używane zamiennie - np. w krajach angielskojęzycznych używa się przeważnie określenia kosmetyki organiczne, w krajach francusko języcznych kosmetyki bio, a w Polsce przyjęła się nazwa kosmetyki ekologiczne. Aby jednak móc nazwać swój produkt organiczny, ekologiczny lub bio należy posiadać certyfikat wydany i honorowany przez organizację certyfikującą. W przypadku braku takiego certyfikatu nazywanie swoich produktów w ten sposób jest nielegalne i celowo wprowadza konsumenta w błąd.

 

Czy kosmetyki organiczne są skuteczne?

Producenci kosmetyków organicznych to przeważnie małe i średnie firmy. To pasjonaci. To osoby, którym zależy aby ich kosmetyki były najwyższej jakości i były skuteczne. Właściciele takich firm, nie dość, że przechodzą częste kontrole organizacji certyfikujących to również sami bezpośrednio nadzorują proces produkcji tych kosmetyków.

Dodatkowym plusem jest również fakt, że producenci kosmetyków organicznych myślą o swoim produkcie kompleksowo - najczęściej więc znajdziecie je w ciekawych opakowaniach: szklanych słoiczkach, tubkach wyprodukowanych z trzciny cukrowej, etykietach drukowanych przy użyciu tuszy roślinnych. Fajnie, prawda? :-)

 

Czy kosmetyki organiczne są drogie?

Często w świadomości konsumentów istnieje przekonanie, że kosmetyki organiczne są droższe od syntetycznych kosmetyków. Rzeczywiście cena dobrych kosmetyków organicznych nie jest niska, gdyż wynika ona z używania najwyższej jakości składników, ale ostatecznie cena kosmetyków organicznych nie jest wcale wyższa od ceny dobrych kosmetyków syntetycznych, a korzyści dla naszej cery, zdrowia oraz dla środowiska o wiele większe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl