Pielęgnacja włosów suchych lub tłustych - z którymi z nich masz kłopot?

Długie włosy. Krótkie włosy. Suche lub tłuste, kręcone lub proste. Jak wybrać właściwy sposób ich pielęgnacji? Czy używasz odpowiednich produktów? Czy twój szampon zamiast pielęgnować Twoje włosy, sprawia, że masz z nimi coraz więcej kłopotów? Czy włosy należy myć częściej czy rzadziej?

Ponad 100 tysięcy mieszków włosowych na Twojej głowie często prosi o uwagę – warto więc sprawdzić kilka porad dotyczących pielęgnacji włosów, aby utrzymać swoje włosy zdrowe i lśniące.


Skóra i włosy

Często typ skóry jaką posiadasz ma wpływ na rodzaj włosów. Jeśli masz suchą skórę, prawdopodobnie masz suche włosy. Tak samo dzieje się w przypadku skóry tłustej i włosów przetłuszczających się.

Możemy znaleźć wiele produktów na rynku do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, które często nas rozczarowują. Sprawdźmy jakie środki powinniśmy wybierać dla swojego typu włosów aby nie popełniać pielęgnacyjnych błędów i grzechów!

 

Pielęgnacja włosów suchych

Suche włosy są kruche i "chrupiące" w dotyku. Jest wiele przyczyn, które powodują suchość włosów: od genetyki (jeśli Twoja mama i tata mają suche włosy, prawdopodobnie będziesz posiadać je również) do leczenia włosów.

Nieaktywne gruczoły łojowe mogą powodować przesuszenie włosów. Jeśli masz suche włosy i posiadasz również suchą skórę, należy rozważyć mycie włosów nieco rzadziej np.: co dwa lub trzy dni.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj szamponu i odżywki jaki stosujesz, aby upewnić się, że nawilżasz skórę głowy olejkami eterycznymi. Gama produktów nawilżających odżywi Twoje włosy i uspokoi skórę głowy.

Pamiętaj, aby oszczędzić suchym włosom nadmiernego suszenia i produktów zawierających syntetyki i chemię – a w szczególności zawierające SLS.

Prostownice do włosów, żelazka czy popularne lokówki, mogą spowodować poważne uszkodzenia włosów. Częste suszenie włosy suszarką osłabia i uszkadza je. Jeśli ograniczymy korzystanie z tych urządzeń (lub zredukujemy za pomocą ustawień ilość wydzielanego ciepła) utrzymamy włosy w lepszej kondycji i zdrowiu.

Jeśli nie jesteś pewna, czy urządzenie może uszkodzić włosy, pomyśl o włosach w sposób w jaki może myśleć o nich Twoja skóra. Czy polubisz wybuch gorącego powietrza z 1200 watów każdego ranka? Prawdopodobnie nie!

Ostrożnie wybieraj farby do koloryzacji – te które zawierają olejki roślinne i są pozbawione chemikaliów nie będę ingerować w strukturę Twoich włosów. Uważaj na wybielacze i obecność nadtlenków, ponieważ powodują kruchość włosów i ich rozdwajanie.

Wreszcie bądź ostrożna w letnim słońcu. Słońce i chlor mogą nadmiernie przesuszać włosy. Najprostszym rozwiązaniem jest noszenie kapelusza lub unikanie zbyt dużej ilości słońca - Twoja skóra będzie pewnie również wdzięczna ;-).

Aby zadbać o suche włosy przed wyruszeniem na plażę lub basen nałóż na nie wcześniej odżywkę. Jeśli pływasz w chlorowanym basenie, umyj włosy w słodkiej wodzie po kąpieli. Jeśli często korzystasz z basenów z chlorem, należy rozważyć użycie szamponu przeznaczonego do usuwania chloru z włosów.

 

Pielęgnacja włosów tłustych

 

Czy masz tłuste włosy? Jeśli umyłaś włosy rano, a wieczorem Twoja głowa jest powodem do frustracji – wiesz, że szybko będziesz musiała umyć je ponownie. Należy pamiętać, że tłuste włosy oznaczają również tłustą skórę głowy. Mycie skóry głowy i włosów należy powtarzać: jeśli trzeba umyj je dwukrotnie. Możesz również spróbować pozostawić szampon na głowie na co najmniej pięć minut przed płukaniem. I odżywić włosy tylko na końcach. Należy jednak unikać mycia włosów zbyt często, a szczotkując włosy uważaj aby nie przenosić sebum z skóry głowy na ich końce.

Wybierając produkty do pielęgnacji włosów omijaj z daleka te, które dodają "blasku" Twoim włosów. Takie produkty są bogate w olejki – a ich z pewnością Twoje włosy już nie potrzebują.

 

Co robić gdy włosy oprócz przetłuszczania również się rozdwajają?


Unikaj nadmiernego przesuszania (suszarkami lub prostownicami) oraz zbyt częstego szczotkowania. Jeśli końce są rozdwojone jedynym rozwiązaniem jest ich skrócenie. Jeśli musisz je suszyć lub stylizować - stosuj regularnie odżywki do ochrony włosów w bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze.


Dla włosów z tendencją do przetłuszczania się najlepsze są proste i regularne fryzury. Nie obciążają włosów i pomagają pozbyć się ich uszkodzeń – a dzięki temu zdrowsze włosy mają szansę odrosnąć.

 

Jakie wyciągi roślinne polubią Twoje włosy?

 

Włosy suche: żywokost, pokrzywa, szałwia, łopian i prawoślaz

Włosy ze skłonnością do przetłuszczania się: kłącze tataraku, skrzyp polny, chmiel zwyczajny, szałwia, lawenda, sok z cytryny i rozmaryn.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl